bohemiabk
bohemiabk
Tartalom
Menü
 
Egyesületi hírek
 
Kisvárosok
 
Kiadványok
 
Képek
 
Receptek

TartalomReceptek Bohemiából, a Bohemia Baráti Kör és azonos nevű folyóiratának gyűjteményéből, illetve Vnuk Miloąné konyhájából:


Forrás: Cseh ételek. Vnuk Miloąné konyhája (Korma, Bp., 2002) és a Bohemia folyóirat Receptek rovata (Összeállítja: Molnár Éva)


SÖRFALATOK / NĚCO K PIVU A cseh sörözőkben állandó a kínálat a sör mellé fogyasztható egyszerű és pikáns falatokból, nem félve az erősebb ízektől és illatoktól: olomoucké tvarůľky s cibulí (olomouci kvargli hagymával), tlačenka s cibulí a octem (disznósajt ecetes hagymával), romadur s cibulí a horčicí (érett sajt hagymával és mustárral), párek s horčicí (virsli mustárral), matesy (ecetes hal), losos s maslem (lazac vajjal), bramboráčky (krumplilángos) és utopenci ("vízbefúltak").
(Bohemia, 1998/3-4.)

Burgonyás lángos / Bramborák
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 4-5 evőkanál zsemlemorzsa, 3 nagyobb fej fokhagyma, 1 teáskanál majoránna, 1 teáskanál só, 2 tojás, étolaj a sütéshez
Az 1 kg nyers burgonyát citromreszelőn megreszeljük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát az eldörzsölt fokhagymát, a tojást. Megsózzuk, rászórjuk a majoránnát, és jól összekeverjük. Egy lábosban kb. 1-2 ujjnyi étolajat felforrósítunk, és evőkanállal adagolva tenyérnyi vastagságúra ellaposítjuk a burgonyás lángos tésztáját. Egyszerre 2-3 darabot süssünk, az első oldalát fedő alatt, majd ha rózsaszínű, fordítsuk meg, de a fedőt már ne rakjuk rá. Melegen és hidegen is tálalhatjuk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Pirítós / Topinky
Hozzávalók: 8 szelet szikkadtabb barna kenyér, 4 gerezd fokhagyma, zsír, só, esetleg tojás, sajt
A kenyérszeleteket megsózzuk és serpenyőben a zsíron pirosra sütjük. A megtisztított fokhagymagerezdekkel bedörzsöljük. Megkenhetjük különféle pástétomokkal, szendvicskrémekkel vagy tojásrántottával. Ha reszelt kemény tojást és reszelt sajtot hintünk rá, máris ąumavai pirítóst kapunk.

(Bohemia, 2003/1-2.)

Rakott hermelin / Nakládaný hermelín
Hozzávalók: 2 hermelin sajt, 4 gerezd fokhagyma, majoránna, só, 2 kerek peperóni/cseresznyepaprika, szűzolaj
A kerek hermelinsajtokat keresztben ketté vágjuk.A vágott felületet megkenjük a sóval és majoránnával eldörzsölt fokhagymával és ismét összeillesztjük. Üvegpohárba, befőttes üvegbe tesszük - a mennyiségtől függően -, hozzáadjuk a peperónikat és felöntjük szűzolajjal. 3-4 napig hagyjuk pihenni hidegen. Kivétel után peperónival díszítjük. Friss sós péksüteménnyel vagy kenyérrel tálaljuk.
A hermelinek vágott felületére kenhetünk egy kevés csípős Piros aranyat is, vagy tálaláskor édes-csípős chili szósszal is díszíthetjük. Fő, hogy pikáns legyen!

(Bohemia, 2003/1-2.)

Sörpástétomos szendvicsek / Chlebíčky s pivní pomazánkou
Hozzávalók: 100 g lágy túró, 100 g romadur érlelt sajt, 50 g kenővaj, 1 hagyma, 50 ml világos sör, só, őrölt bors, köménymag, chili, toastkenyér
Díszítéshez: 1 paradicsom, petrezselyem, snidling
A túrót, a romadur sajtot és a vajat simára keverjük a sörrel. Megsózzuk, megfűszerezzük és hozzáadjuk a finomra vágott hagymát. Ezzel a krémmel megkenjük a toastkenyér-szeleteket. Paradicsomszelettel díszítjük és megszórjuk petrezselyemmel vagy snidlinggel.
Tipp! Ez a krém kitűnő fokhagymás pirítósra is fekete kenyérből.

(Bohemia, 2005/3-4.)

Szendvicskrém brynzából / Pomazánka z brynzy
Hozzávalók: 25 dkg brynza, 10 dkg vaj, 1 savanyú uborka, 1 fej hagyma, édes paprika, só
A brynzát finomra eldörzsöljük a vajjal. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, és a paprikával, sóval együtt belekeverjük a brynzába. A krémet kb. egy centiméter vastagságúra vágott zsúrkenyérre kenjük és savanyú uborkával díszítjük. Készíthetjük túróból vagy ömlesztett sajtból is.

(Bohemia,, 2003/1-2.)

Szendvicskrém olomouci kvargliból / Pomazánka z olomouckých tvarůľků
Hozzávalók: 10 dkg olomouci kvargli, 10 dkg túró, 6 dkg vaj, 2 evőkanál tej, 1 fej hagyma, só, bors, édes paprika, petrezselyem, sör
Az eldörzsölt vajhoz hozzáadjuk a húsdarálón ledarált olomouci kvarglit, az áttört túrót, a tejet, az apróra vágott hagymát és petrezselymet. Ízlés szerint sózzuk, borssal, édes paprikával fűszerezzük és jól összekeverjük. A krémet sörrel a kívánt sűrűségűre hígítjuk. Ízét nagy lyukú reszelőn lereszelt almával finomíthatjuk. Kenyérre vagy egy centi vastagságúra szeletelt zsúrkenyérre kenjük.

(Bohemia,, 2003/1-2.)

Utopenci ("Vízbefúltak") á la Na růľku
E morbid fordítású sörfalat elnevezése tulajdonképpen nagyon is találó, hiszen általában a csapoló pulton lévő nagy befőttes üvegből halásszák elő a kedves vendégnek. A Týn nad Vltavou dél-csehországi városka Na růľku nevű kocsmájában az alábbi módon készül:
Hozzávalók: ąpekáčky (nálunk leginkább a szafaládéhoz hasonló kolbászkák), hagyma, uborka, paprika, bors, só, ecet, cukor.
Ecetes cukros, sós vizet készítünk, felforraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Ezalatt a ąpekáčky-kat hosszában bevagdossuk (ha vastag a héja, lehúzzuk), a nyílásba hagyma- és uborkaszeleteket, ízlés szerint szemes borsot, mustármagot, peperóni paprikát teszünk és fogpiszkálóval keresztben átszúrjuk, hogy ne essen szét. Az így előkészített ąpekáčky-kat egy nagy befőttes üvegbe rakjuk és ráöntjük a kihűlt ecetes vizet úgy, hogy ellepje őket. Az üveget lefedjük és öt napig állni hagyjuk, hogy a páclé jól átjárja a ąpekáčky-kat. Előételként vagy sörhöz fogyasztják friss kiflivel vagy barna kenyérrel.

(Bohemia,, 1998/3-4.)

Utopenci ("Vízbefúltak") morva módra
Egy kilónyi ąpekáčky héját lehúzzuk. Egy liter vizet összekeverünk 1-1,5 dl ecettel, evőkanálnyi cukorral, 2-3 babérlevéllel, borssal és sárgarépával. Ebben a lében 5-10 percig főzzük a ąpekáčky-kat (vigyázzunk, nehogy megrepedjenek!), majd kivesszük őket, felvágjuk, belül megsózzuk, megborsozzuk és hagymakarikákat helyezünk beléjük. Befőttes üvegbe rakjuk mindet, zöldséget rakunk közéjük és felöntjük a lével. Azonnal fogyasztható.
Itthon is készíthetünk "vízbefúltakat" a szokványos szafaládéból (ajánlatos lehúzni a vastag héját), de a tapasztalat szerint általában egy-két nappal tovább kell érlelni vagy kicsit erősebb páclébe kell tennünk őket.

(Bohemia, 1998/3-4.)


LEVESEK / POLÉVKY "Polívka je grunt a ostatní je ąpunt" - A leves az alap, a többi a kalap. Ezt a mondást valamikor gyakran hallhattuk nagyanyáinktól, akik végigcsinálták a világháborúkat és képesek voltak öt, hét, kilenc vagy több éhes szájat táplálni szinte a semmiből. A leveshez kenyeret ettek, és sokszor az egyetlen déli vagy esti étel volt. A cseh étlapon a mai napig ajánlják azokat a laktató leveseket, amelyekhez már nem is kívánunk második fogást. Tízórai leveseknek hívják őket, és ide tartozik a pacalleves (drą»ková) épp úgy, mint a gulyásleves (gulaąovka).

(Bohemia, 2001/3-4.)

Fokhagymaleves / Česnečka
Hozzávalók: kb. 2 l víz, só, 4 gerezd fokhagyma, mokkáskanálnyi majoránna, késhegynyi őrölt gyömbér, 1 mokkás kanál köménymag, 25 dkg burgonya, késhegynyi őrölt bors, 3 dkg liba- vagy sertészsír, 3 szárazabb (egy napos) zsömle apró kockára vágva, zsiradék a zsemlekocka pirításához
A fokhagymát felaprítjuk, a kés lapjával péppé nyomkodjuk, beletesszük a forrásban lévő sós vízbe, beleszórjuk a köménymagot, majoránnát, hozzáadjuk a zsírt és a meghámozott, kockára vágott burgonyát. A levest addig főzzük, amíg a burgonya puha lesz. Hozzákeverjük az őrölt borsot. A zsemlekockákat zsiradékon rózsaszínűre pirítjuk és tálaláskor a levesbe szórunk 3-4 nagykanálnyit. A levest készíthetjük burgonya nélkül is.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Fokhagymaleves egyszerűen / Oukrop
Hozzávalók: 1,5 l burgonya-főzőlé, kömény, 4 fokhagymagerezd, 4 evőkanál zsír, só, bors, 4 szelet barna kenyér
A burgonya-főzőlevet a köménymaggal felfőzzük és megsózzuk. A fokhagymagerezdeket csipetnyi sóval, borssal szétnyomjuk és a tányér aljára tesszük. A forró levet ráöntjük és egy kanál zsírt adunk hozzá. Közben a zsíron megpirítjuk a kockára vágott kenyeret. Minden tányérba szórjunk kenyérdarabkákat.

(Bohemia, 2001/3-4.)

Hagymaleves / Cibulačka
Hozzávalók: 1,5 l víz, 1 nagy fej hagyma, 1 evőkanál zsír, só, 10 dkg dara, 1 húsleves kocka, 2 tojás
A hagymát karikára vágjuk és a zsíron aranyszínűre pároljuk. Forró vizet öntünk rá és kb. tíz percig főzzük. Száraz serpenyőben rózsaszínűre pörköljük a darát, a levesbe öntjük és kb. tíz percig főzzük. Végül hozzáadjuk a leveskockát és a felvert tojást.

(Bohemia, 2001/3-4.)

Burgonyaleves / Bramboračka
Hozzávalók: 1,5 l víz, 4 nagy burgonya, 1 nagy sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, negyed zeller, 2 evőkanál zsír, 2 evőkanál sima liszt, 1 hagyma, kis tál friss gomba vagy egy marék szárított gomba, majoránna, 2 gerezd fokhagyma, só
A zöldséget apró kockákra daraboljuk, a burgonyát nagyobb darabokra vágjuk és a zsír egy részén megbarnítjuk. Hozzáadjuk a gombát, felöntjük forró vízzel és időnként megkeverve kb. húsz percig főzzük. Megsózzuk és rántással besűrítjük, amit a zsír másik részéből és a lisztből készítettünk. Még tíz percig főzzük, és végül majoránnával, zúzott fokhagymával fűszerezzük.

(Bohemia, 2001/3-4.)

Pacalleves / Drą»ková polévka
Hozzávalók: 30 dkg főtt pacal, 1 vöröshagyma, 1 fokhagyma, 4 dkg zsír vagy olaj, 5 dkg finomliszt, pirospaprika, majoránna, őrölt bors, köménymag, só
A pacalt hideg vízben feltesszük főni, míg meg nem puhul, majd lecsöpögtetjük, hosszú keskeny csíkokra vágjuk. A zsiradékban megpároljuk az apróra vágott vöröshagymát, megszórjuk finomliszttel, és világos rántást készítünk, beletesszük a pirospaprikát, leöntjük kevés vízzel és kb. 20 percig főzzük. Hozzáadjuk a pacalt, sót, borsot, köménymagot, az összetört fokhagymát, felengedjük vízzel, majd kb. 5 percig főzzük és majoránnát adunk hozzá.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Pacalleves kicsit másképp / Drą»ková polévka - trochu jinak
Hozzávalók: 60-100 dkg pacal, 10 dkg zsír, 12 dkg liszt, 20 dkg zöldség, paprika, bors, só, ízlés szerint majoránna, 4 l víz
A pacalt 3-4 órát kell főzni, hogy megpuhuljon, tehát egy nappal korábban is elkészíthetjük a levest. Fontos, hogy a pacalt gondosan tisztítsuk meg. Először jól sózzuk be, s erős dörzskefével dörzsöljük le. Mossuk ki előbb hideg, majd forró vízben. Hideg vízben tegyük oda főni, ha felforrt, öntsük le róla a vizet, újból öntsünk rá hideg vizet, és még egyszer ismételjük meg az előbbi műveletet. Sózzuk meg, és főzzük puhára a pacalt. Főzhetünk vele kevés csontot is. Később hozzáadjuk a zöldségeket (fehér- és sárgarépa). A puha pacalt hosszú, vékony csíkokra vágjuk a zöldségekkel együtt, majd visszatesszük a levesbe. Kétféle rántást készítünk: a világosabb a leves besűrítéséhez, sötétebb (barna) a leves megfelelő színezéséhez és illatához. Amikor a rántás aranysárga, felét kivesszük, a többit barnára pirítjuk. Az utolsó pillanatban egy kiskanál pirospaprikát szórunk bele, elkeverjük és hideg vízzel felöntjük. A világos rántást a levesbe keverjük. Mérsékelt tűzön még fél óráig főzzük, közben gyakran kavargatva, hogy a rántás ne szálljon le az aljára. Borssal, gyömbérrel, zöldpetrezselyemmel, esetleg majoránnával fűszerezzük. Különösen jó a pacalleves, ha füstölt húst is főzünk bele.

(Bohemia, 1996/3-4.)

Sörleves régi cseh módra / Staročeská pivní polévka
Hozzávalók: 1 l édesebb világos sör, 2 ek. vaj, 5 ek. cukor, 1 szelet száraz kenyér, citromhéj, gyömbér, köménymag, só, 2 db tojássárga
A sörhöz adjuk a cukrot, a vajat, a fűszereket, a lereszelt citromhéjat és a kenyeret. Forrásig hevítjük és rövid ideig főzzük. Megsózzuk, levesszük a lángról és belekeverjük a tojássárgákat. Tovább már ne főzzük!
Tipp! A levest tejföllel finomíthatjuk.

(Bohemia, 2006/1-4.)


FŐÉTELEK

HÚSÉTELEK / MASOVÉ POKRMY 
A cseh konyha fő fogásait vidékenként is megkülönböztetik, amit az ételnevek is tükröznek, helyhez kötve az egyedi ízt. Így aztán már az étel hallatán tudják az ínyencek, mit várhatnak pl. az olomouci sajtoktól, miben különbözik a kruąovicei, a ąumavai, a morva, a délcseh guláą (gulyás). Ez utóbbi nem tévesztendő össze a magyar gulyáslevessel, de a magyar pörkölttel sem, bár kétségkívül ehhez hasonlít leginkább.

(Bohemia, 2000/1-2.)

Füstölt oldalas sörben és káposztával / Uzený bůček v pivu a zelí
Hozzávalók: 25 dkg füstölt oldalas, 1 fej káposzta, 5 dkg keménysajt, 100 ml barna sör, só, bors
Az oldalast megfőzzük, majd kihűlés után kockákra daraboljuk. A káposzta torzsáját eltávolítjuk, csíkokra vágjuk és megfőzzük. A húst serpenyőben aranyszínűre pirítjuk, hozzáadjuk a megfőtt káposztát, megszórjuk reszelt sajttal és ráöntjük a sört, megsózzuk, megfűszerezzük és sütőben megsütjük. Amikor a sajt megbarnul, kész az étel.
Tipp! Kiváló köret hozzá a pirítós fehér kenyérből.

(Bohemia, 2009/1–4.)

Korhely rizottó / Pijácké rizoto
Hozzávalók: 40 dkg sertéslapocka, 1 hagyma, 2 kanál olaj, 1 kiskanál édesnemes őrölt piros paprika, 7 dl világos sör, 40 dkg rizs, 1 babérlevél, 2 chili paprika, só, 8 dkg kemény sajt
A felforrósított olajon megdinszteljük a felszeletelt hagymát és megbarnítjuk a paprikát. Beletesszük a kockára vágott húst, megsózzuk és felöntjük a sör felével. Félig puhára pároljuk, amíg az összes levét kiereszti. Hozzáadjuk a forró vízzel átöblített, keményítőtől mentes rizst, a babérlevelet, a felszeletelt chili paprikát és felöntjük annyi sörrel, hogy a húst a rizzsel egészen ellepje. Ha nem elég a sör, pótoljuk húslevessel. Lefedve közepes fokozaton sütőben kb. 20 percig pároljuk. A kész rizottót a tányérokon megszórjuk reszelt sajttal.
Tipp! A rizottót vajon párolt gombával ízesíthetjük.

(Bohemia, 2007/3-4. sz.)

Krumplilángos füstölt hússal és sörrel / Cmunda s uzeným masem a pivem
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 2 tojás, 100 ml világos sör, 12 dkg sima liszt, 5 fokhagymagerezd, só, bors, majoránna, 100 g füstölt hús, zsír a sütéshez
A meghámozott krumplit finom reszelőn lereszeljük, kinyomkodjuk és leöntjük róla a felesleges vizet. Beszórjuk liszttel, hozzáadjuk a tojást, a sört, az átnyomott fokhagymát, a sót, a fűszereket és elkeverjük a tésztát, amelybe beletesszük az apróra vágott füstölt húst. A keveréket szedőkanállal a lábosban felforrósított zsíron szétterítjük. Mindkét oldalán aranybarnára sütjük.
Tipp! Tálalás előtt megszórhatjuk reszelt tormával.

(Bohemia, 2009/1–4.)

Marhagulyás avagy marhapörkölt / Hovězí guláą
Hozzávalók: 50-60 dkg marhahús csont nélkül (csonttal kb. 15 dekával több), 8-10 dkg zsír, 15-20 dkg hagyma, 3 evőkanál száraz kenyérmorzsa (zsemlemorzsa) vagy 2-3 evőkanál sima liszt, fűszer, só
Legfinomabb tarjából, lábszárból, szívből, kitűnő fejhúsból is. A húst leöblítjük, kockára vágjuk. A zsíron megfuttatjuk a felszeletelt hagymát, és a húsdarabokat megpirítjuk rajta. Kevés vizet öntünk alá s pároljuk. Közben köménymagot adunk hozzá, kicsit megborsozzuk, és amikor a hús megpuhult, megsózzuk. Megszórjuk a ledarált vagy lereszelt kenyérmorzsával vagy liszttel, és mérsékelt tűzön főzzük tovább. Paradicsomszezonban a pároláskor adhatunk hozzá két paradicsomot is az íz és a szín kedvéért. Amikor szétfőtt a paradicsom, villával kivesszük a héját. Ha paradicsompürét keverünk hozzá, csak a legvégén tegyük, mert a hosszú főzés alatt megbarnul. A megpirított, megpuhult húst végül megszórjuk pirospaprikával, aminek a színe a zsírban szépen szétfut. A Változatosság kedvéért fűszerezhetjük a gulyást majoránnával és fokhagymával is. Illik hozzá a burgonya, a knédli, főtt tészta vagy sós kifli, kenyér.

(Bohemia,1996/1-2.)

Morva sörgulyás, azaz sörös pörkölt / Moravský pivní guláą
Hozzávalók: 50 dkg marhalábszár, 1 dl olaj, 20 dkg hagyma, 2 evőkanál édes őrölt paprika, 8 dkg paradicsompüré, 2 burgonya, 5 dl barna sör, 1 peperóni, köménymag, só
A húst kockákra daraboljuk. A felkarikázott hagymát olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a paprikát és enyhén megbarnítjuk. Erre az alapra helyezzük a megsózott húst, megszórjuk köménymaggal és megpirítjuk. A fele sörrel felöntjük, hozzáadjuk a paradicsompürét és pároljuk. Amikor a hús félig megpuhult, hozzáadjuk a meghámozott, lereszelt burgonyát és a peperónit. A maradék sört hozzáöntjük és addig pároljuk, míg a hús megpuhul és a lé besűrűsödik. Ha szükséges, vizet is önthetünk alá.
Tipp! A tányéron szórjuk meg reszelt tormával és metélőhagymával.

(Bohemia, 2007/1-2.)

"Morva veréb" / Moravský vepřový vrabec
Hozzávalók (4 személyre): 60 dkg sertéstokány csont nélkül, 1 nagy fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, köménymag, só, őrölt bors, 1 kanál zsír, 1 kanál sima liszt
A húst nyolc egyforma darabra vágjuk, tepsibe tesszük, rászórjuk a felszeletelt hagymát és az apróra vagdalt fokhagymát, megsózzuk, megborsozzuk, hozzáadjuk a köményt és a zsírt a liszttel. Az egészet jól összekeverjük, és előmelegített sütőben puhára sütjük, vizet öntve alá. A kész "verebeket" savanyú káposztával és krumplis knédlivel szolgáljuk fel.

(Bohemia, 2000/3-4.)

Olomouci sörös rolád / Olomoucká roláda na pivu
Hozzávalók: 50 dkg marhafartő, 10 dkg olomouci kvargli, 15 dkg puha szalámi, 2 tojás, 1 hagyma, 1 evőkanál csípős mustár, 5 dl világos sör, olaj, só, bors
Felaprítjuk a hagymát, olajon megfuttatjuk, és rántottát készítünk rajta a megsózott tojásból. A húsból szeletet formázunk, amelyet jól kiklopfolunk. Megsózzuk, megborsozzuk, megkenjük mustárral, szalámi karikákat és keresztbe felvágott kvargliszeleteket teszünk rá. Elkenjük rajta a kihűlt rántottát. Roládba csavarjuk, zsineggel erősen átkötjük, megsózzuk és a felforrósított olajon minden oldalról hirtelen megpirítjuk. Felöntjük a sörrel, lefedjük és sütőbe rakjuk. A sütés alatt a levével öntözgetjük, és szükség szerint vizet öntünk alá. A megsült roládról levesszük a zsineget, és kihűlt állapotban felszeleteljük. Saját levében, melyet egy darabka vajjal finomíthatunk, megmelegítjük.
Tipp! Zöldségsalátával tálaljuk.

(Bohemia, 2007/1-2.)

Ponty pilzeni módra (Kapr po plzeňsku)
Hozzávalók: 80 dkg ponty, só, 1 evőkanál citromlé, 3 evőkanál olaj, 4 dkg szalonna, 1 fej hagyma, 1 babérlevél, 3 szem bors, 500 ml világos sör, 6 dkg reszelt mézeskalács, 2 dkg vaj, 2 dkg mandula
A megtisztított pontyot adagokra osztjuk, megsózzuk, megcsepegtetjük citromlével és 30 percig hideg helyen hagyjuk pihenni. Serpenyőben szalonnaszeleteket pirítunk olajon. Ráhelyezzük a pontyszeleteket, hozzáadjuk a vékonyra szeletelt hagymát, a fűszereket, felöntjük sörrel és puhára pároljuk. A puha pontyot kivesszük, és melegen tartjuk. A levét reszelt mézeskaláccsal besűrítjük, kicsit főzzük és átszűrjük. Szükség szerint ízesítjük, és vajjal finomítjuk. A haladagokat megszórjuk vágott, pörkölt mandulával és mártást öntünk rá.
Tipp! A mártásba beáztatott mazsolát tehetünk.

(Bohemia, 2010/1–4.)

Ponty sörben (Kapr v pivu)
Hozzávalók: 4 adag ponty, só, 500 ml világos sör, 1 fej hagyma, babérlevél, bors, 5 dkg vaj, 3 dkg sima liszt
A megtisztított pontyszeleteket megsózzuk, Fazékba tesszük és felöntjük sörrel. Hozzáadjuk a meghámozott hagymafejet egészben, a fűszereket és a liszttel elmorzsolt vajat. Mérsékelt tűzön 15 percig főzzük. A megfőtt halat lyukas merőkanállal óvatosan kivesszük, tálon elrendezzük és ráöntjük a mártást.
Tipp! Bőven megszórhatjuk finomra vágott ízesítőkkel: metélőhagymával, lestyánnal vagy kaporral.

(Bohemia, 2010/1–4.)

Ponty zsidó módra (Kapr po ľidovsku)
Hozzávalók: 1 kg ponty, 1 kiskanál ecet, 1 kiskanál vaj, 2 fej hagyma, só, 250 ml sör, 4 egész szegfűszeg, 4 szem szegfűbors, 15 dkg mazsola, 1 kiskanál reszelt citromhéj
A pontyot megtisztítjuk, kibelezzük, megfelezzük és 5 cm széles szeletekre vágjuk. Megsózzuk és megcsepegtetjük ecettel. Vajon megdinszteljük a kockákra aprított hagymát. Amikor megüvegesedik, ráöntjük a sört és beletesszük a halat. A fazék fülére kötjük a fűszeres gézzacskót. Fedővel letakarjuk és mérsékelt tűzön kb. 20 percig főzzük. A megfőtt halat kivesszük, s mártást hagyjuk besűrűsödni, a fűszeres zacskót eltávolítjuk és hozzáadjuk a beáztatott mazsolát és a citromhéjat. A tányérra helyezett pontyot leöntjük a mártással.
Tipp! Vajas nokedli illik hozzá köretként.

(Bohemia, 2010/1–4.)

Rántott vagdalt hús sörfőző módra / Pivovarnický sekaný řízek
Hozzávalók: 35 dkg darált hús, 100 ml világos sör, 5 dkg kemény sajt, 5 dkg puha szalámi, 4 gerezd fokhagyma, 1 peperóni, só, zsemlemorzsa, zsír sütéshez
Bundához: 8 dkg sima liszt, 1 tojás, 100 ml világos sör
A húst habosra felverjük a sörrel, belekeverjük a kockákra vágott sajtot és szalámit. Megsózzuk, hozzáadjuk az szétdörzsölt fokhagymát és az apróra vágott peperónit. Ha kell, zsemlemorzsával sűrítjük. A keverékből hosszúkás formájú szeleteket formázunk, amelyeket a lisztből, sörből, tojásból készített tésztába mártjuk és a felforrósított zsírban megsütjük.
Tipp! Reszelt keménysajtot adhatunk a bundatésztához is.

(Bohemia, 2009/1–4.)

Sertéshús sörmártásban / Vepřové maso v pivní omáčce
Hozzávalók: 60 dkg sertéscomb, 2 hagyma, 2 evőkanál olaj, 1 kiskanál őrölt édes paprika, só, szegfűbors, babérlevél, 3 dl világos sör, 1 paprika húsa, 1 peperóni, 1 paradicsom, 4 evőkanál tejföl, 1 evőkanál liszt
A húst csíkokra vagdaljuk, megsózzuk és olajon megsütjük. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, az édes paprikát, a paprikahús szeleteket és megpirítjuk. A paradicsomot leforrázzuk, lehúzzuk a héját, felszeleteljük és a peperónival együtt a keverékhez adjuk. Felöntjük sörrel, fűszerezzük és fedő alatt pároljuk. Végül tejföllel elkevert liszttel sűrítjük és kis ideig főzzük.
Tipp! Rizzsel vagy tésztával tálaljuk.

(Bohemia, 2008/1-4. sz.)

Sertésoldalas sörös töltelékkel / Vepřový bůček plněný pivní nádivkou
Hozzávalók: 40 dkg sertésoldalas, 10 dkg darált marhahús, 2 kiskanál édesnemes őrölt pirospaprika, kömény, 1 dl világos sör, 6 dkg kenyér, 6 dkg szalámi, fokhagyma, snidling, só
A sertésoldalast kicsontozzuk és a húsban zsebet alakítunk ki. A darált húst megsózzuk, összekeverjük a fűszerekkel és a sör negyedével, hozzáadjuk a fokhagymát, a snidlinget, a lereszelt kenyeret és a szalámi darabkákat. Ezt a keveréket beletöltjük a zsebbe s gondosan bevarrjuk. Az oldalast megsózzuk, tepsibe tesszük, a sört aláöntjük és sütjük. Közben megfordítjuk, a szaftjával, esetleg sörrel öntözgetjük.
Tipp! Burgonyás knédlivel és spenóttal tálaljuk.

(Bohemia, 2007/3-4. sz.)

Sertéssült knédlivel és párolt káposztával / Vepřová pečeně, knedlík, zelí, tj. Vepřo-knedlo-zelo
Hozzávalók: 80 dkg sertéshús egyben (pl. comb), 15 dkg zsír, só, köménymag
A húst megmossuk, egyben hagyjuk, megsózzuk, köménymagot szórunk a tetejére, és tepsiben az olvasztott zsíron megsütjük, kevés vízzel meglocsoljuk, többször megfordítjuk. Amikor ropogósra, szép rózsaszínűre sült és puha is, felszeleteljük. Párolt káposztával és zsemlegombóccal (knédlivel) tálaljuk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Sörös fasírt / Faąírka v pivu
Hozzávalók: 70 dkg darált hús (marha is, sertés is), 20 dkg olomouci kvargli, 1 tojás, 1 fej fokhagyma, 1 hagyma, zsemlemorzsa, 2 dl barna sör, só, bors, majoránna
A tálban összedolgozzuk a darált húst, a lereszelt kvarglit, a tojást, a fokhagymát és a vékonyra szeletelt hagymát. Sörrel hígítjuk, megsózzuk, fűszerezzük, besűrítjük zsemlemorzsával, hogy tömör legyen. Nedves kézzel 2 vagy 3 cipót formázunk belőle, sütőbe tesszük. Vizet öntünk alá és mérsékelt tűzön kb. egy órát sütjük. Szükség szerint öntünk alá még vizet és locsolgatjuk saját levével.
Tipp! A fasírt hidegtál részeként is finom!

(Bohemia, 2008/1-4. sz.)

Sörös marhasült nyárson / Hovězí pečeně na jalovci a pivu
Hozzávalók: 40 dkg marhafartő, 5 dkg szalonna, 2 evőkanál olaj, 10 dkg hagyma, 1 evőkanál mustár, 5 dl barna sör, 6 dkg kenyér, nyárs, só, bors
A húst megsózzuk, megtűzdeljük szalonnadarabkákkal és pecsenyesütőben zsíron lesütjük. Kivesszük és a zsíron aranyszínűre pirítjuk a felaprított hagymát. Felöntjük sörrel, belekeverjük a mustárt, visszatesszük a húst, megfűszerezzük. Lefedve sütőbe tesszük, és időnként a levével meglocsolva puhára sütjük. A megpuhult húst kivesszük és hagyjuk kihűlni. A levét lereszelt száraz barna kenyérrel besűrítjük, és kb. 30 percig főzzük. Majd átszűrjük és utána ízesítjük. A kihűlt pecsenyét porciókra szeleteljük, a szeleteket beletesszük a mártásba és megmelegítjük.
Tipp! Burgonyás knédli illik hozzá.

(Bohemia, 2007/1-2.)

Sörös rablóhús / Pivní ąpíz
Hozzávalók: 20 dkg rostélyos, 40 dkg sertéscomb, 20 dkg füstölt császárhús, 10 dkg nyers burgonya, 12 dkg paprikahús, 2 dl barna sör, grillfűszer, worcester, 1 hagyma, borókabogyó, 1 evőkanál olaj, őrölt édes paprika, 8 gerezd fokhagyma, só
A sörből, grillfűszerből, worcesterből, hagymából és borókából páclevet főzünk. A kihűlt lébe helyezzük az enyhén kivert, megsózott hússzeleteket és császárhúst. Hidegre téve hagyjuk pihenni éjszakára. A pácolt húst burgonyaszeletekkel, fokhagymával és negyedelt paprikahússal felváltva nyársra húzzuk. Megsózzuk, megszórjuk paprikával, megkenjük olajjal és grillezzük. Sütés alatt olajjal kenegetjük és a páclével öntözgetjük.
Tipp! A nyárson sültet alufóliában is süthetjük, amelyet néhány helyen szurkáljunk meg.

(Bohemia, 2008/1-4. sz.)

Sörös sertéshús sárgarépával / Vepřové s mrkví na pivu
Hozzávalók: 50 dkg sertés lapocka, só, 2 evőkanál olaj, 1 hagyma, 10 dkg sárgarépa, 1,5 dl világos sör, 2 evőkanál rántás, 1 kiskanál cukor, 1 kiskanál citromlé
A zsiradékon megdinszteljük az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk a kisebb kockákra darabolt húst, megsózzuk és megpirítjuk. Majd felöntjük kb. 2 dl vízzel és fedő alatt kb. 10 percig pároljuk. Hozzáadjuk a felkarikázott sárgarépát, hozzáöntjük a sört és addig pároljuk, amíg a hús megpuhul. A levét rántással besűrítjük, kicsit főzzük és cukorral, citromlével ízesítjük.
Tipp! A mártást darabka vajjal finomíthatjuk.

(Bohemia, 2008/1-4. sz.)

Sörös verebek / Pivní vrabci
Hozzávalók: 70 dkg sertéslapocka, só, 3 gerezd fokhagyma, 4 dl világos sör, 5 dkg zsír, 1 hagyma
A húst nagyobb kockákra daraboljuk, megsózzuk, fokhagymával bedörzsöljük, tálba tesszük, ráöntjük a sört, és legalább egy órát pihentetjük a hűtőben. Majd kivesszük a húst, lecsöpögtetjük és megforrósított zsíron tepsiben megsütjük. Durvára vágott hagymát adunk hozzá, megreszteljük, és sörrel meglocsoljuk az "öntetből". A pecsenyeszafttal időnként megöntözve sütőben puhára sütjük.
Tipp! Zsemle- vagy burgonyás knédlivel és párolt káposztával tálaljuk.

(Bohemia, 2007/3-4. sz.)

Vadas marhahús / Svíčková na smetaně
Hozzávalók: 60 dkg marha bélszín vagy comb, 8 dkg füstölt szalonna, 8 dkg margarin, 4 db sárgarépa, 3 db petrezselyemgyökér, 1 kisebb zeller, 1 kisebb vöröshagyma, 1 db babérlevél, 5 szem feketebors, 3 szem szegfűbors, 1/2 teáskanál kakukkfű, só, kb. 1 evőkanál ecet vagy citromlé, 2 dl tejföl, 3 nagykanál finomliszt
A marhahúst egyben hagyjuk, levágjuk róla a zsíros részeket, és megtűzdeljük szalonnával. Egy kis edényben felolvasztjuk a margarint, a zöldséget karikára vágjuk, a hagymát pedig apró darabokra. A húst pedig olyan edénybe tesszük, amelyben majd a sütőbe is betehetjük. Alulra kerüljön a fele margarint, fele hagyma és zöldség. Erre a hús, a tetejére pedig a zöldség és a hagyma másik fele. A babérlevelet, feketeborsot, szegfűborsot és kakukkfüvet is hozzáadjuk, és leöntjük a maradék margarinnal. Egy napra hidegre tesszük, de ne hűtőszekrénybe! Másnap betesszük a sütőbe, megsózzuk, forró vizet öntünk rá és pároljuk. Amikor a hús megpuhul (többször megfordítjuk), kivesszük és szeletekre vágjuk, a mártást átpasszírozzuk, a fűszereket kidobjuk belőle, és kis ecettel vagy citrommal ízesítjük, de nem szabad, hogy savanyú legyen. A mártást ismét felforraljuk, majd a tejfölben jól kikeverjük a lisztet és lassan a mártásba öntjük, állandó keverés mellett. A húst visszahelyezzük a mártásba. Zsemlegombóccal (knédlivel) tálaljuk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Znojmói gulyás (pörkölt) knédlivel / Znojemský guláą s knedlíky
Hozzávalók (2 személyre): 16 dkg marhahús, 20 dkg zsír, 2 dkg párolt hagyma, 2 dkg savanyú uborka, 5-10 g sima liszt
A megtisztított húst kockára vágjuk, kicsit megpirítjuk szárazon (a zsírt a pároláskor adjuk hozzá). Csontlevet vagy vizet öntünk alá, és az előzőleg felszeletelt, leforrázott hagymával tovább pároljuk. A megpuhult húst megszórjuk liszttel, hozzáadjuk feldarabolt uborkát és készre pároljuk. A levét ne főzzük el! Ízlés szerint sózzuk.

(Bohemia, 2000/1-2.)


KÖRETEK / PŘÍLOHY Zsemlegombóc (knédli) - cipó alakú / Houskové knedlíky
Hozzávalók: 5 dkg margarin, só, 2 tojás, 1/4 l tej, 30 dkg rétesliszt, 2 db előre összevágott és megszárított zsömle (legjobb az 1-2 napos)
Nagyobb tálban összekeverjük a margarint kb. 2-3 teáskanál sóval és a tojással, majd a réteslisztet és a tejet felváltva adagoljuk hozzá. Jól kidolgozzuk a tésztát, legvégül a száraz zsemlekockákat adjuk hozzá, s ezzel is jól elkeverjük. Lágy legyen a tészta, de ne ragadjon! Ha kell, adjunk még hozzá egy kevés réteslisztet. Nyújtódeszkára lisztet szórunk, és a tésztából két cipó alakú (hosszúkás) knédlit formázunk. Egy nagy fazékba félig vizet teszünk fel és megsózzuk. Amikor forr, fakanál segítségével beleengedjük a két knédlit, majd kicsit felemelgetjük a fazék aljáról, hogy ne ragadjon hozzá. Az újra forrástól 20-25 percig főzzük közepes tűzön. A fedőt csak félig tegyük rá, mert kifuthat. Ha letelt az idő, vegyük ki az egyiket, és vágjuk félbe. Ha még kicsit nyers a közepe, tegyük vissza, s főzzük tovább. Ha kész, kivesszük a vízből és kenyérvastagságúra szeleteljük. Mártásos ételekhez illik. Melegíteni gőz fölött rácson lehet.
Ha megmarad a knédli (mert pl. elfogyott a mártás), apró kockára lehet vágni és margarinon átforgatni, majd tojást ütni rá. A tojásos knédli kitűnő vacsora.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Burgonyagombóc (Burgonyás knédli) / Bramborové knedlíky
Hozzávalók: 60 dkg burgonya, 1 teáskanál só, 10 dkg búzadara, 10 dkg rétesliszt, 1 tojás
A burgonyát egy nappal hamarabb héjastól megfőzzük, másnap meghámozzuk, és a citromreszelőn lereszeljük egy tálba. Hozzáadjuk a búzadarát, a réteslisztet és a tojást, majd megsózzuk. Jól összedolgozzuk, és a nyújtódeszkán két hosszúkás alakúra formázzuk. Forrásban lévő sós vízben főzzük 10-20 percig, az egyiket kivesszük 15 perc után, kettévágjuk, és ha nyers a közepe, tovább főzzük. Ha kész, deszkára tesszük, cérnával szeleteljük oly módon, hogy a cérnát alátesszük és fölfelé húzva elvágjuk, kb. kenyérszelet vastagságúra. Füstölt húsokhoz kitűnő párolt káposztával.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Burgonyás knédli forró krumpliból / (Bramborové knedlíky)
Hozzávalók: 80 dkg forró főtt krumpli, 40 dkg dara, 10 dkg zsír, szalonna vagy vaj, 1-2 tojás vagy csak a sárgája, 1/2 kanál só
A gyúródeszkára szórjuk a darát és bele az áttört forró burgonyát. Hozzá adjuk a tojást, a sót és összedolgozzuk a tésztát. Adhatunk hozzá pirított zsemlekockákat is. Kis kerek gombócokat formázunk a masszából, és kb. 15 percig főzzük. A kifőtt gombócokat kivesszük, szétrakjuk, vajjal, szalonnával vagy zsírral megkenjük (pirított zsemlemorzsával megszórhatjuk), és párolt káposztával húshoz adjuk körítésként. Ugyanebből a tésztából nagyon finom a gyümölccsel töltött gombóc.

(Bohemia, 1997/1-2.)

Párolt káposzta / Zelí
Hozzávalók: 80 dkg káposzta, só, köménymag, 3 evőkanál étolaj, kevés cukor, 1-2 evőkanál ecet
A káposztát megmossuk, félbe vagy negyedbe vágjuk, a torzsáját kidobjuk, majd keskeny csíkokra vágjuk. Étolajon kuktában megpároljuk, majd megsózzuk, hozzáadjuk a köménymagot, és lefedjük. Ha megpuhult, cukorral és ecettel ízesítjük. Hús mellé körítésként adjuk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Morva párolt káposzta / Zelí duąené moravské
Hozzávalók: 1 kisebb fej káposzta, 1 kiskanál zsir, só, csipetnyi köménymag, 1 kiskanál apróra vágott hagyma
A rántáshoz: 1 kiskanál zsír, 1 kiskanál felszeletelt hagyma, 1 kiskanál simaliszt, 1 kisebb nyers burgonya, 3 evőkanál ecet
A káposztafejet megmossuk, négy részre vágjuk, kivágjuk a torzsáját és a káposztát lereszeljük. Fazékba tesszük, vizet öntünk rá, megsózzuk, hozzáadjuk a köményt, a felvágott hagymát és puhára főzzük.
A zsíron habosra futtatjuk a hagymát, megszórjuk liszttel és világosra pirítjuk. A káposzta levéből fokozatosan felöntjük és simára kikavarjuk. Hozzáadjuk a már majdnem puha káposztához, savanyítjuk és együtt készre főzzük. Utoljára a reszelt nyers krumplit adjuk hozzá és még egy kicsit főzzük.

(Bohemia,, 2000/3-4.)


DESSZERTEK

SÜTEMÉNYEK / MOUČNÍKY 
Hókifli / Vanilkové rohlíčky
Hozzávalók: 280 g finomliszt, 200 g vaj, 60 g cukor, 2 tojás sárgája, 1 zacskó vaníliás cukor, 120 g darált dió
Egy tálban a cukrot és a lisztet kikeverjük a vajjal, utána hozzáadjuk a tojások sárgáját és a diót, tésztává dolgozzuk. Néhány órát, vagy akár egy éjszakát is pihentetjük a hűtőben. A tésztából kis kifliket formázunk. A sütőt előmelegítjük 180 C fokra, a légkeverőset 160 C fokra. A kifliket tepsire rakjuk és kb. 12–15 percig sütjük. Miután megsültek, rövid ideig még a tepsin hagyjuk őket hűlni, de még melegen megforgatjuk őket porcukor és vaníliás cukor keverékében
(Cseh Centrum, 2016)

Kosárkák / Koąíčky
Hozzávalók: kb. 15-20 db kosárka alakú forma a sütéshez, 20 dkg finomliszt, 2 dkg porcukor, 10 dkg margarin, 1 vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja, 2 tojássárgája
A lisztet, porcukrot, vaníliás cukrot eldolgozzuk a margarinnal, hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és a tojássárgáját. Hidegre tesszük kb. 1/2 órára, majd nudliformát alakítunk belőle. Ezt elvágjuk, gombócot készítünk, és a formákba nyomkodjuk, hogy mindenhol befedje (a közepe üres lesz, csak a szélén és az alján legyen tészta). Előmelegített sütőben sütjük, a formákat berakva a tepsibe. Rózsaszínűre sütjük, óvatosan kiszedjük a "kosárkákat", vigyázva, mert törhet a tészta. Vaníliakrémmel vagy pudinggal töltjük, tejszínhabot nyomunk rá, a tetejére pedig gyümölcsöt teszünk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)

Morva kalácsok / Moravské koláče
Hozzávalók: 1 kg liszt vagy fele részben sima, fele részben rétesliszt, 10 dkg zsír, 8 dkg cukor, 1 vagy 2 tojás sárgája, 4 dkg élesztő, nem egészen 3/4 l tej, citromhéj, kiskanál só
A tésztát összegyúrjuk és kidolgozzuk, megkelesztjük. A kinyújtott tésztát gyúródeszkán darabokra vágjuk, amelyekből kb. másfél centiméter vastagságú lepényeket formázunk. Megtöltjük túróval, és jól összezárjuk őket. Az így készített kis buktákat az összezárt felükkel lefelé kikent sütőlapra helyezzük, kis lyukat mélyítünk bele, amibe szilvalekvárt teszünk. A kalácskákat tojással megkenjük, vajjal elmorzsolt liszttel és cukorral megszórjuk, és jól előmelegített sütőben 1/2 órát sütjük.

(Bohemia,, 1999/3-4.)

Sörös rétes / Pivní závin
Egy tálban elkeverünk 30 dkg lisztet, 25 dkg olvasztott vajat, 1/4 l sört (legjobb a pilzeni) és egy csipetnyi sót, majd néhány órán keresztül pihenni hagyjuk a hűtőszekrényben. A kész tésztát kinyújtjuk, majd almával, fahéjjal, mazsolával, dióval megtöltjük, összetekerjük, és a sütőben rózsaszínűre sütjük.

(Bohemia,, 1999/1-2.)

Szilvás lepény / ąvestkový koláč
Hozzávalók: 10 dkg margarin, 50 dkg rétesliszt, 25 dkg cukor, 1 sütőpor, 1 tojás, kevés tej, 1 kg szilva, 4 dkg margarin, 4 dkg porcukor, 5 dkg rétesliszt
Egy vájdlingban a réteslisztet elkeverjük a cukorral és a sütőporral, hozzámorzsoljuk és eldolgozzuk a margarint és a tojást, majd kevés tejjel felengedjük, hogy folyós legyen a tészta. Beleöntjük a zsiradékkal kikent és kilisztezett tepsibe, és a kimagvalt, félbevágott szilvákat a héjával lefelé fordítva ráhelyezzük. Előmelegített sütőben közepes lángon félig megsütjük. Közben elkészítjük a morzsát is: 4 dkg margarin, 4 dkg porcukor és 5 dkg réteslisztből morzsalékot gyúrunk és rászórjuk a tésztára. Rövid ideig még sütjük. Mákot is szórhatunk a tetejére. Kockákra vágjuk.

(Vnuk Miloąné konyhája, Korma, Bp., 2002)


ITALOK

SÖR / PIVO 
A cseh sör fogalom, sőt egészséges - írja egy "Becsületes cseh sörös szakácskönyv"(Poctivá česká pivní kuchářka), a Květy című cseh hetilap 2005/2. mellékletében. Íme:

Miért igyunk sört, avagy a Sörtízparancsolat
1. Kitűnően emészthető és tápanyagai komplexen hatnak a szervezetre.
2. Antiszklerotikus hatású - emeli a koleszterin jóindulatú HDL szintjét és enyhén csökkenti a rosszindulatú LDL komponensét.
3. Javítja az agy vérellátását és tágítja a koszorúereket, kis dózisokban adagolva csökkenti a vérnyomást.
4. Könnyen elérhető energiaforrás, a benne lévő cukrok gyorsan és könnyen hasznosulnak.
5. Minden szükséges lényeges aminosavat tartalmaz a fehérjeképződéshez és megfelelő táplálék-kiegésztő a fehérjeszegény diétánál.
6. A széndioxid, mely természetes alkotórésze, javítja a száj nyálkahártyájának vérellátását, segíti a nyál és a gyomornedvek képződését, gyorsítja a vesék salakanyag-kiválasztását.
7. A keserű komló étvágyat gerjeszt, stimulálja az emésztőnedvek termelődését.
8. 92 százalék kiváló minőségű vizet tartalmaz, gyakran a legjobb kútforrásokból, kifogástalan folyadékellátást biztosít és karbantartja a fiziológiai ivórendszert.
9. Ideális természetes eszköz a stressz ellen, megfelelő mennyiségben oldja a feszültséget, elősegíti a barátkozást és a megértést.
10. A sör egészséges, ha az ember tudja, mikor kell az ivását abbahagynia!

(Bohemia, 2006/1-4.)


BECHEROVKA Karlovy Vary "13. forrásából" kiváló koktélokat keverhetünk. Egy a sok közül:

Be-ton
5 cl Becherovka, 1 cl citromlé, 10 cl tonik, 4-5 jégkocka és kész! Szívószállal szürcsölgessük, élvezzük az illatát és selymes ízét, de vigyázat! Nem alkoholmentes üdítőital!

(Bohemia, 1999/3-4.)



SÖRKOKTÉLOK Mágikus szem / Magické oko
5 dl világos sör, 20 ml mentalikőr
Fél liter sörbe óvatosan beleengedünk egy kis zöld „panákot” vagy más mentolos likőrt stampedlivel együtt.
Tipp! Ha nincs elég merszünk hozzá, használhatunk csipeszt vagy virslifogót, amelyet előtte jól megmosunk.

Fekete bársony / Černý samet
1,5 dl pezsgő, 5 dl barna sör
A koktélos pohárba barna sört öntünk hab nélkül, és óvatosan felöntjük a behűtött pezsgővel.
Tipp! Férfiaknak 20 ml kubai sötét rumot is tölthetünk hozzá.

Vízimanó / Vodník
4 cl gin, 1 cl pepermint szirup, 1 dl barna sör
A gint, a szirupot magas pohárba öntjük és hozzáadjuk a barna sört.
Tipp! Díszíthetjük borsmentalevéllel, jégkockákat is szórhatunk bele.

Forró ünnepi sör / Slavnostní horké pivo
1 liter barna sör, 2 evőkanál méz, 3 szegfűszeg, őrölt bors, gyömbér
A sört mézzel és a többi hozzávalóval fűszerezzük és felmelegítjük. Vigyázzunk, hogy ki ne fusson. Lehúzzuk a főzőlapról és két órát állni hagyjuk. Azután az italt átszűrjük, és újból felmelegítjük. Grogos pohárban forrón tálaljuk.
Tipp! Aki erősebbre vágyik, ki stampedli rummal „keményítheti”.

Bangkok
40 ml fehér vermut, 20 ml Curacao Blue, 140 ml 12-es pilzeni sör
Sörös pohárba öntjük a vermutot, a curacaót és a lehűtött sört. Azonnal fogyasztjuk.
Tipp! Zellerlevéllel díszíthetjük.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Látogatók száma
Indulás: 2020-03-05
 
Tartalom

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!